Ruže v kvetináčoch - môžete si doma vypestovať krásne ruže?


Takmer v každej záhrade môžete vidieť nádherné ruže najrôznejších odtieňov, a to nie je prekvapujúce, pretože nie nadarmo sa ruža považuje za skutočnú kráľovnú kvetinovej záhrady. Ďalšia vec je zvláštna - prečo sa domáce pestovanie ruží nerozšírilo rovnako? Len si predstavte, aké príjemné je po celý rok obdivovať nádherný kvet týchto nádherných kvetov a dýchať ich jemnú vôňu!

Aké druhy ruží sú vhodné na domáce pestovanie?

Možno to celé spočíva v tom, že ruža je veľmi náročná a náročná na pestovanie. Aj s jej záhradnými sesternicami si nie každá kvetinárka poradí, nieto ešte rastliny v kvetináčoch nútené pestovať v upchatých a stiesnených mestských bytoch. Ak si nebudete dávať námahu a nezabezpečíte vhodné podmienky na pestovanie vnútorných ruží, ťažko z nich dosiahnu udržateľné kvitnutie v interiéroch. Preto buďte pripravení na to, že domáca ruža bude musieť venovať väčšiu pozornosť ako zvyšku izbových rastlín.

Ak sa nebudete namáhať a neposkytnete izbovým ružiam vhodné podmienky pre rast, len ťažko z nich dosiahnu udržateľné kvitnutie v interiéroch.

Z celej škály ruží na domáce pestovanie sú vhodné iba niektoré odrody, ktoré majú kompaktnú veľkosť.

Video o pestovaní izbových ruží

Tu sú hlavné skupiny ruží, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v bytoch alebo kanceláriách:

Miniatúrne ruže

Výška kríkov dosahuje 30 cm, najmenšie vzorky nepresahujú 10 cm. Rastliny sú pokryté malými tmavozelenými matnými listami. Malé dvojité kvety sa zhromažďujú v kvetenstvách a môžu byť voňavé alebo bez zápachu. Farby sú veľmi rozmanité. Kvitnutie sa zvyčajne vyskytuje na jar a v lete.

Čajové ruže

Na záhrade sa zvyčajne pestujú vysoké odrody čajových ruží, zatiaľ čo na domáce pestovanie sa používajú odrody vysoké až 50 cm, čajové ruže bohato kvitnú, pomerne dlho majú kvety rôznych odtieňov príjemnú arómu.

Čajové ruže bohato kvitnú

Bengálske ruže

Na rozdiel od mnohých iných odrôd ruží, bengálske ruže nevyžadujú odpočinok, sú schopné nádherne kvitnúť takmer po celý rok. Odrody bengálskych ruží sú vynikajúce na domáce pestovanie, pretože sú nenáročné a dostatočne kompaktné (nie vyššie ako 50 cm). Listy silne rozvetvených kríkov sú malé, kvety sú malé, dvojité, s bohatou arómou. Farba je ružová, červená alebo biela.

Polyanthus ruže

Rozmanitosť vysoko rozvetvených ruží s mimoriadne bohatým kvitnutím - kríky vysoké až pol metra sú posiate dvojitými alebo polodvojitými kvetmi, zhromaždenými v kvetenstvách. K dispozícii sú krémové, karmínové, ružové odtiene kvetov.

Polyanthus ruže - rôzne vysoko rozvetvené ruže s mimoriadne bohatým kvitnutím

Tajomstvá starostlivosti o ruže v interiéri

Ak sa pri pestovaní záhradných ruží hlavná starostlivosť zníži na ničenie škodcov, napájanie a rez rastlín na zimu, potom si ruže v kvetináčoch vyžadujú oveľa väčšiu pozornosť. Aby izbové ruže nezískali poľutovaniahodný vzhľad skoro po zakúpení, je potrebné zabezpečiť im vhodné podmienky a náležitú starostlivosť:

Nezabudnite ruže výdatne zalievať, majú rady, keď je pôda neustále vlhká

 • ruže potrebujú slnečné svetlo - najlepšou voľbou by bolo okno smerujúce na západ alebo na východ;
 • tieto vrtošivé kvety neznášajú suchý vzduch, takže počas vykurovacej sezóny nezabudnite sledovať vlhkosť v miestnosti, najmä v zime;
 • odporúčaná teplota v miestnosti je asi +25 stupňov, prehriatie môže byť pre rastlinu škodlivé;
 • miestnosť pravidelne vetrajte, aby ste ružiam zaistili čerstvý vzduch a chránili ich pred prehriatím;
 • pôda v kvetináčoch by mala byť priedušná, výživná a voľná;
 • na dno kvetináčov nezabudnite zabezpečiť drenážnu vrstvu;
 • nezabudnite ruže hojne zalievať, majú radi, keď je pôda neustále vlhká;
 • okamžite odstráňte zvädnuté kvety, aby ste predĺžili kvitnutie;
 • Celý okenný parapet nevyplňujte vnútornými rastlinami - ruže potrebujú priestor a tlačenie rastlín prispieva k šíreniu chorôb a škodcov.

Video o starostlivosti o domácu ružu

Zalievanie vnútorných ruží si zaslúži osobitnú pozornosť: nemožno nechať vyschnúť pôdu, ale ani voda by nemala stáť v panvici, musí sa vypustiť jednu hodinu po zalievaní. Ak ruže rastú v malých kvetináčoch, je lepšie ich nasýtiť vodou. Počas celého obdobia kvitnutia by mala byť zálievka intenzívnejšia.

Aby vám pestovanie ruží v kvetináčoch neprinášalo ďalšie ťažkosti, neustále kontrolujte rastliny, či neobsahujú škodcov alebo príznaky chorôb. Obzvlášť často sa vošky usadzujú na vnútorných ružiach a pri vysokej vlhkosti sa môže vyskytnúť sivá hniloba alebo múčnatka. Aby sa zabránilo plesňovým chorobám, odporúča sa vetrať ruže v kvetináčoch častejšie a vyrezávať husté húštiny.


Pestovanie ruží v kvetináčoch

Zdravím vás, drahí priatelia!

Všeobecne sa uznáva, že ruže sa najlepšie pestujú vonku. Ale čo keď chcete ozdobiť ružami miesta, kde je nemožné sadiť rastliny? Dobrá voľba - pestovanie ruží v kvetináčoch alebo kontajnery, ktoré umožňujú mobilné umiestnenie kríkov na miestach vybraných kvetinárstvom a oživia vaše odvážne nápady na krajinu. Pri správnej starostlivosti vás ruže určite potešia bohatým kvitnutím a ozdobia každú prednú záhradu, verandu, lodžiu, rekreačnú oblasť alebo záhradné stavby.

K dnešnému dňu bolo vyšľachtených veľa odrodových foriem miniatúrnych a hybridných ruží na kultiváciu kvetináčov, ktoré sa vyznačujú malou veľkosťou, malými listami, objemnými púčikmi s dlhým a krásnym kvitnutím. Niektoré odrody pôdopokryvných, hybridných čajových odrôd a popínavých ruží kompaktných odrôd sa dobre prispôsobujú vegetačnému obdobiu v záhradných nádobách.

Tvorba a kladenie budúcich kvetinových aranžmánov sa začína výberom nádoby na ruže. Veľkosť nádoby by sa mala zvoliť s prihliadnutím na odrodové vlastnosti a konečný rast dospelej rastliny. Dospelé ružové kríky majú hlboký a silný koreňový systém, takže záhradný kvetináč by mal mať výšku najmenej pol metra a priemer 60 cm. Čím väčšia je vybraná odroda rastlín, tým objemnejšia musí byť kapacita, aby kultúra získala dostatok priestoru na rozvoj svojho životného cyklu.

Vďaka kompetentnej poľnohospodárskej technológii rastú ruže rovnako úspešne v nádobách z rôznych materiálov: keramiky, betónu, dreva, kameňa alebo plastu. Pri umiestňovaní záhradných nádob s kvitnúcimi kríkmi je potrebné pamätať na to, že milujú slnečné a vetrané miesta - to výrazne zníži pravdepodobnosť poškodenia kvitnúcich rastlín patogénnymi kmeňmi húb a parazitických mikroorganizmov.

Jar je najlepší čas na vysadenie ruže. Pestovateľ kvetov by nemal umiestniť niekoľko rastlín do jedného „riadu“, pretože na malom priestore budú nad sebou ťahať živiny a dominovať medzi sebou, čo ovplyvní kvitnutie a tvar kríkov. Pôdny substrát pre ružu by mal byť ľahký, drobivý a nasýtený minerálnou výživou. Pre vybrané sadenice je vhodné zakúpiť hotovú rašelinovú pôdu alebo nezávisle zmiešať záhradnú pôdu s pieskom, kriedou a popolom z dreva. Expandovaná hlina, kúsky kôry alebo malé rozbitie tehál sú vhodné ako drenáž, ktorá zabráni stagnácii nadmernej vlhkosti, zanášaniu, zabezpečí prevzdušnenie a ochráni koreň kríkov pred rozpadom.

Pri pestovaní v ružiach v hrnci je potrebné dvakrát ročne nakŕmiť rastlinu celým komplexom hnojív NPK: prvýkrát vo fáze listovania a potom koncom júna.

Na rozdiel od otvoreného pestovania na záhonoch, pestovanie ruží v kvetináčoch vonku má malú nevýhodu - vyžaduje sa pravidelná kontrola výsadby spojená so zavlažovaním a prirodzeným zavlažovaním zrážkami. V malom objeme hlinenej kvetinovej kómy korene rýchlejšie vysychajú pred slnkom a naopak od pretečenia a zrážok sú náchylnejšie na smrteľné rozpady. Preto by mal byť objem vody prijatý kríkmi, dni zavlažovania a vplyv počasia udržiavaný pod kontrolou.


Ako vypestovať ružu z odrezku

Niekoľko spôsobov

Na rezanie ruže sa teda používa niekoľko úplne odlišných metód:

 • Trannoisovým spôsobom
 • Burrito spôsobom
 • zakorenenie s nádobou naplnenou vodou
 • zakorenenie v zemiakovej hľuze
 • zakorenenie v balíku
 • výsadba odrezkov v lete na otvorenom teréne
 • zakorenenie odrezkov v chladnom období.

Najprirodzenejším spôsobom zakorenenia je leto na otvorenom poli. Odporúča sa rezať rezne ráno alebo večer. Najvhodnejšie sú pololignifikované stonky, ktoré iba nedávno prestali kvitnúť alebo práve kvitnú. Hlavným znakom toho, že výhonok je vhodný na štepenie, je, keď sa tŕne dajú celkom ľahko odlomiť. Na rezanie musíte použiť veľmi ostrý predsterilizovaný nôž. Dĺžka odrezkov sa pohybuje od 12 do 15 centimetrov, pričom každý z nich by mal mať 2 alebo 3 listy a rovnaký počet púčikov. Ale nemali by tam byť kvety. Rez musí byť šikmý. Robí sa to priamo pod uzlom dole, rovnako ako 15–20 milimetrov nad horným uzlom. Všetky spodné listové platne, ako aj tŕne, musia byť odrezané. Aby vlhkosť zostala čo najdlhšie, odborníci odporúčajú zvyšné listy buď odstrániť, alebo ich skrátiť, pričom 1/3 z nich zostane. Ak chcete urýchliť zakorenenie a urobiť ho úspešnejším, musíte znížiť spodnú časť odrezkov v roztoku stimulujúcom tvorbu koreňov (koreň alebo heteroauxín) a chvíľu počkať. Ako stimulátor rastu koreňov môžete tiež použiť zmes pozostávajúcu z ½ časti malej lyžice včelieho medu, 200 g vody a niekoľkých rozdrvených listov ruže.

Starostlivosť o ružové odrezky

Zakorenenie odrezkov je možné vykonať priamo na otvorenom poli. Na výsadbu budete potrebovať substrát pozostávajúci z pôdy bohatej na živiny a hrubozrnného umytého riečneho piesku. Pripravte jamky tak, že ich zalejete strmým roztokom mangánu draselného. Stonka musí byť zasadená do zeme pod uhlom 45 stupňov, zatiaľ čo púčik umiestnený úplne dole by mal byť v zemi. Potom je potrebné odrezky napojiť a na vrchu ich zakryť samostatnými sklenenými nádobami. Ak teplota zostane najmenej 25 stupňov počas dňa a najmenej 18 stupňov v noci, potom sa rezom zakorenia asi po 4 týždňoch a od púčika sa objaví mladý výhonok. Po pol mesiaci musíte začať s otužovaním rastlín. K tomu je potrebné každý deň prístrešok odstrániť a po určitom čase ho opäť vrátiť. Po niekoľkých dňoch vytvrdnutia by mal byť prístrešok úplne odstránený. Na začiatku jesenného obdobia dosiahnu rastliny výšku 30 - 40 centimetrov. Púčiky, ktoré sa objavili, by mali byť odstránené, pretože všetky sily mladej ruže by mali ísť na tvorbu a rast koreňov. Toto je všeobecný princíp ružových odrezkov.

Na jeseň sa odporúča mladé rastliny opatrne vykopať a umiestniť ich do pivnice spolu s hrudkou zeminy na uskladnenie na celú zimu. Ak je to žiaduce, vykopaná ruža môže byť vysadená v kvetináči a umiestnená v dome na dobre osvetlenom a chladnom mieste, kým nepríde jar.


Aké semená sa pestujú, aby sa získali mikrozeleniny

Na získanie mikro zelene sa vysádzajú semená rôznych druhov rastlín: od zeleného šalátu (alebo zeleniny) - portulaka lekárska, potočnica lekárska, horčica, špenát, brokolica, rukola, repa, repa, po strukoviny (sója, hrášok, fazuľa, šošovica) a obilniny (pšenica, ovos, pohánka). Každá z týchto rastlín má svoje vlastné jedinečné zloženie stopových prvkov.

Prvé výhonky sa zjedia, keď rastlina ešte nezískala prvé pravé listy alebo ich nemá viac ako dva. Stane sa to asi 7 dní po výsadbe materiálu. Je to taká zeleň, ktorá bude obzvlášť cenná z hľadiska obsahu živín.

Naozaj užitočné a bezpečné je zahrnúť do stravy iba zelené mini rastliny, rovnaké obilie alebo fazuľa, z ktorej klíček vyrástol, sa nekonzumuje.

Mini-rastliny sú prírodný produkt získavaný prírodným spôsobom bez akýchkoľvek účinkov, ktoré menia jeho vlastnosti. Mikrozeleniny doma nie sú ničím spracované, nie sú poškodené alebo zmenené mechanickým alebo tepelným spracovaním. Na dorastenie výhonku potrebujú suché zrná iba vhodné podmienky: vlhkosť, prirodzené prevzdušnenie a teplota. V skutočnosti ide o jeho destiláciu.

Pestovateľské metódy

Dnes sa používajú 2 spôsoby získavania mikrogreenu: pestovanie mikrogreenov doma bez pôdy (hydropónia) a klasická verzia, keď sa semená vysievajú do pôdy. V každom prípade sa kupujú semená, ktoré neboli ošetrené chemikáliami.

Substráty sú:

 • Kôň neutralizoval rašelinu. Je to produkt rozkladu odumretých častí stromov a machu. Microgreens pestované na ňom majú jasnú, bohatú farbu a chuť, ale v tomto prípade starostlivo monitorujú zalievanie, aby sa zabránilo nadmernému podmáčaniu pôdy, inak bude rastlina hniť.
 • Pôda pre domácich majstrov, ktorá sa skladá z rašeliny, vermikompostu, humusu a úrodnej pôdy zo záhrady. Práve na takej pôde ukážu mikrozelenia svoju najlepšiu chuť.
 • Pri dlhodobom používaní hydroponického substrátu sa zhoršujú jeho chemické a fyzikálne vlastnosti. To negatívne ovplyvňuje pestované rastliny. Preto sa musí pravidelne meniť živinová báza.
 • Živný základ, ktorý nahradzuje pôdu - vermikulit, kokosové vlákno, minerálna vlna, vláknité rohože z jutového sena, ľan.

Pri dlhodobom používaní hydroponického substrátu sa zhoršujú jeho chemické a fyzikálne vlastnosti. To negatívne ovplyvňuje pestované rastliny. Preto sa musí pravidelne meniť živinová báza.

Klíčky nie sú prakticky vystavené plesniam, ak sú pestované v nádobách s drenážnymi otvormi na odtok prebytočnej vody. Doma používajte kvetináče, podnosy, iné vhodné nádoby alebo skladujte klíčky na mikrozelenie. Sú pohodlné a ľahko použiteľné.

Toto je obyčajná nádoba s košíkom, na ktorého spodnej časti sú umiestnené semená. Naleje sa do nej voda po úroveň tohto koša. Nádoba je uzavretá a umiestnená na teplom mieste, kým sa nevyliahnu semená. Potom sa veko odstráni a rastlina sa položí na parapet. Voda sa vymieňa raz denne. Klíčiace rastliny sú vybavené špeciálnym mini-čerpadlom na obohatenie rastlín kyslíkom


Rozmnožovanie miestnosti stúpalo odrezkami

Ako samostatný bod zvážime otázku pestovania rastliny z malého výhonku. Najbežnejšou metódou je takzvané štepenie. Tu sú základné pravidlá chovu pre úspešný rast a získanie krásnych kvetov v budúcnosti:

 • dobré obdobie rozmnožovania ruží je máj-september
 • sú odrezané čiastočne zdrevnatené odrezky
 • optimálna hrúbka odrezkov na rozmnožovanie je asi 3 mm, dĺžka je asi 10 - 15 cm
 • odrezky sú rezané z vyblednutých výhonkov, vložené do vody
 • aby sa z rezu vyvinula dospelá rastlina, musí na ňom vyrásť 3 až 5 listov a rovnaký počet púčikov
 • nádoba s vodou na mieste, kde odrezky stoja, by mala byť v teplom prostredí s udržiavanou teplotou najmenej 20 stupňov nad nulou
 • čakacia doba na úpravu prílohy - 21 dní
 • po uplynutí termínu sa odrezky zakorenia, vysádzajú sa do pôdy vhodnej na presádzanie ruží
 • aby sa odrezky zakorenili v zemi, pridá sa v čase výsadby heteroauxín
 • existuje jedno tajomstvo posilnenia rastúcej ruže - odtrhnúť jej úplne prvé púčiky.


Starostlivosť o tymián v kvetináči

Tymián je skvelý, keď sa pestuje v kvetináči, a nebude vyžadovať príliš veľkú pozornosť, tu je len niekoľko rád, ako pestovať doma.

Osvetlenie

Tymián uprednostňuje slnečný parapet, ale ľahko znesie aj trochu tieňa. Lepšie rastie, ak získa 6 hodín denného svetla. Nedostatok osvetlenia je možné vyrovnať žiarivkami alebo špeciálnymi fytolampami.

Polievanie

Rastlinu pravidelne polievajte, ale nepreháňajte to. Medzi zalievaním nechajte pôdu mierne preschnúť. Tymian je odolný voči suchu.

Zalejte každých päť až sedem dní, to by malo stačiť na malý tymián v kvetináči pestovaný v miestnosti.

Teplota

Tymián je odolná rastlina, ktorá bude normálne rásť pri teplotách od 10 ° C do 20 ° C.

Vrchný obväz

Ak spozorujete, že rastlina je slabá, pomaly sa vyvíja, potom pri každom treťom alebo štvrtom zalievaní použite univerzálne tekuté hnojivo pre tymián zriedené v súlade s odporúčaniami na štítku.

Choroby a škodcovia

Niekedy môže byť tymian napadnutý roztočmi. Pri dodržaní základných podmienok starostlivosti má minimálnu šancu ochorieť.

Prenos

Doma vypestovaný tymián by sa mal presádzať 1 až 2 krát za sezónu v závislosti od veľkosti kvetináča a rýchlosti rastu. Budete vedieť, že nastal čas, keď korene vyrastú zo dna črepníka. Tymián dobre toleruje presádzanie a dokonca reprodukuje viac zelene.

Tymian po 3 rokoch vyprodukuje menej listov. V tejto fáze ho musíte vykopať, vyčistiť od koreňov čo najviac pôdy a rastlinu opatrne rozdeliť na tri alebo štyri časti. Kusy (každý by mal mať časť koreňa a stoniek) potom môžete zasadiť do pôdy pre ďalší rast.


Odporúčania pre každý spôsob pestovania ruží

Pri zimnom pestovaní ruží nastáva problém s nedostatkom prirodzeného svetla. V tomto prípade je potrebné zorganizovať ďalšie umelé osvetlenie. Na to sa používajú žiarivky. V prípade nedostatočného osvetlenia v skleníkoch je vhodnejšie použiť sodíkové výbojky a ich odrody s výkonom nepresahujúcim 650 wattov.

Je lepšie presádzať ruže na konci leta alebo na začiatku jesene - v takom prípade sa rastlina zakorení pred začiatkom zimného chladu. Ruže sa dajú presadiť aj na jar - potom sa zakorenia pred začiatkom letných horúčav.

Sledujte, ako vyzerajú vaše rastliny. Ak sa objavia iba najmenšie škvrny alebo tmavnutie, okamžite sa vyrovnajte s dôvodmi a urobte urgentné opatrenia. Ak je choroba v počiatočných štádiách, dá sa dobre liečiť.

Pri použití sklenenej nádoby namiesto skleníka by sa mala pravidelne zvyšovať, aby sadenice „dýchali“.

Keď sú zakorenené stonky ruží presadené zo skleníkov do kvetináčov, robia to postupne, bez toho, aby sa dramaticky predĺžil čas pobytu rastlín na voľnom priestranstve. Keď nádobu alebo plastový obal náhle odstránite, vaše ruže zažijú veľa stresu, ktorý ich môže zničiť.

Skleníkový efekt ruží môžeme dosiahnuť plastovým obalom, sklenenou nádobou alebo plastovou fľašou s odrezaným hrdlom.

Nešetrite peniaze na domácich ružiach zbieraním pozemkov v parkoch alebo zeleninových záhradách. Kúpte si špeciálnu zeminu v špecializovanom obchode, ktorá má ľahkú štruktúru a dodáva jej potrebné živiny. Takáto pôda navyše neobsahuje patogény.

Pochopenie, ako pestovať ruže z rezaných kvetov alebo semien, je ľahké. V takom prípade je potrebné dôsledne dodržiavať pokyny. Je veľmi dôležité starať sa o rastliny neustále a počas ich rastu. Snažte sa nenechať poklesnúť teplotu a vysušiť zem. Na radu skúsených záhradníkov postriekajte odrezky dodatočne a pravidelne.

Ak dôsledne dodržiavate všetky potrebné podmienky a odporúčania, starostlivosť o krehkú ružu a starostlivosť o ňu bude trvať veľa času a kráska sa vám poďakuje svojím krásnym vzhľadom.


Pozri si video: HDZ 14 2017 Špeciál: Ruže


Predchádzajúci Článok

Kryty pôdy zóny 6 - rastúce rastliny pokrývajúce pôdu v záhradách zóny 6

Nasledujúci Článok

Plastové dlaždice pre záhradné chodníky: stojí to za sviečku?