Calathea vs. Maranta - sú Calathea a Maranta rovnaké


Ak kvety nie sú vašou záležitosťou, ale chcete o svoju zbierku rastlín záujem, vyskúšajte Maranta alebo Calathea. Sú to nádherné rastliny so zeleňou s listovými prvkami, ako sú pruhy, farby, žiarivé rebrá alebo dokonca nariasené listy. Aj keď sú navzájom úzko spojené a dokonca sa na seba podobajú, čo ich často navzájom zamieňa, rastliny sa nachádzajú v rôznych rodoch.

Sú Calathea a Maranta rovnaké?

Existuje veľa členov rodiny Marantaceae. Maranta aj Calathea sú v rámci tejto čeľade samostatným rodom a obe sú tropickými podrastovými rastlinami.

Medzi Calathea a Maranta panuje zmätok. Často sú spojené dohromady, pričom obidve sa nazývajú „modlitebná rastlina“, čo nie je pravda. Obe rastliny patria do čeľade šípkovité, Marantaceae, ale iba Rastliny Maranta sú skutočné modlitebné rastliny. Okrem toho existuje aj veľa ďalších rozdielov medzi Calathea a Maranta.

Rastliny Calathea vs. Maranta

Oba tieto rody pochádzajú z tej istej čeľade a vyskytujú sa voľne na podobných miestach, ale vizuálne podnety poskytujú hlavný rozdiel medzi Calathea a Maranta.

Druhy Maranta sú nízko rastúce rastliny so zreteľnými znakmi žíl a rebier na listoch - ako modlitebná rastlina s červenými žilkami. Listy Calathea sú tiež žiarivo zdobené a takmer vyzerajú, akoby na ne boli namaľované vzory, ako je to vidieť na rastline štrkáča, ale NIE sú to isté ako modlitebné rastliny.

Marantas sú skutočné modlitebné rastliny, pretože vykonávajú nyktinastiu, reakciu na nočnú dobu, keď sa listy prehýbajú. To je hlavný rozdiel medzi týmito dvoma závodmi, pretože Calathea túto reakciu nereaguje. Nyctinasty je len jedna hlavná vlastnosť, ktorá je iná. Tvar listu je iný.

V rastlinách Maranta sú listy primárne oválne, zatiaľ čo rastliny Calathea sa vyskytujú v širokej škále listových foriem - podľa druhu zaoblené, oválne alebo dokonca kopijovité.

Kultúrne je Maranta tolerantnejšia k chladu ako Calathea, ktorá bude trpieť, keď teploty klesnú pod 16 stupňov Celsia. Oba môžu byť pestované vonku v zónach USDA 9-11, ale v iných regiónoch sa považujú za izbové rastliny.

Starostlivosť o Calathea a Maranta

Jedným z ďalších rozdielov v Calathea a Maranta je ich rastový zvyk. Väčšina rastlín Maranta bude mať úžasný výkon v závesnom kvetináči, takže sa šíriace sa stonky môžu lákavo visieť. Calathea je svojou formou kríkovitejšia a bude stáť vzpriamene v nádobe.

Obe majú rady slabé svetlo a priemernú vlhkosť. Použite zriedenú vodu alebo večer naplňte nádobu na polievanie, aby mohla vypustiť plyn.

Obaja sa tiež občas stanú obeťou určitých hmyzích škodcov, ktorí podľahnú alkoholovým utierkam alebo záhradníckym olejovým postrekom.

Obe tieto skupiny rastlín majú povesť trochu rafinovanej, ale akonáhle sa usadia a sú šťastné v kúte domova, nechajte ich na pokoji a odmenia sa vám množstvom krásnych listov.


Bez ohľadu na odrodu, všetky Calatheas vyžadujú podobnú starostlivosť pre zdravý a bezproblémový rast. Rastú v bohatej, dobre priepustnej pôde udržiavanej rovnomerne vlhkej, vytvárajú miernu až vysokú vlhkosť, rastú v teplom prostredí s jasným nepriamym svetlom a kŕmia sa každý mesiac.

Je ľahké si zamilovať Calatheas a ich exotické lístie, takže sa nečudujte, ak neodoláte ich žiarivej a exotickej kráse. Moja vlastná zbierka začala iba jednou a tá sa čoskoro vymkla spod kontroly.

Aj keď sú mnohé z najbežnejších Calatheas na tomto zozname široko dostupné a dajú sa ľahko nájsť, niektoré neobvyklé odrody sa najlepšie kupujú online. Ja osobne kupujem veľa svojich izbových rastlín na Etsy (odkaz na Etsy). Pozrime sa na 12 mojich obľúbených odrôd Calathea, ktoré, ako viem, budete milovať.

Calathea Orbifolia

Calathea orbifolia

Ak hľadáte Calathea, ktorá by urobila odvážne vyhlásenie, potom by pre vás mohla byť drahokamom Calathea orbifolia. Calathea orbifolia vás určite zaujme svojimi veľkými robustnými listami, ktoré si obliekajú takmer kovový vzor.

Zelené listy so striebornými pruhmi sú okrúhle a kožovité, dorastajú do šírky takmer 12 palcov a vzrastlé rastliny dorastajú do výšky 2,5 stopy a šírky. Calathea orbifolia sa formuje do hustých rastlín a z ich stredu sa vytvára nový rast. Váš domov určite prinesie tropický pocit.

Rovnako ako všetky odrody Calathea, aj Calathea orbifolia účinkuje najlepšie v teplom vnútornom prostredí s teplotami od 65 ° F do 80 ° F. Môže dôjsť k poškodeniu, keď teplota klesne pod oveľa menej ako 60 ° F. Aby sa vám darilo, pestujte ju v rovnomerne vlhkej (nie rozmočenej) a bohatej pôde, ktorá dobre odvádza vodu. Vytvorte vysokú vlhkosť aby sa zabránilo vlneniu listov alebo hnedým okrajom.

Udržujte svoju Calathea mimo chladných prievanových miest. Jasné filtrované svetlo navyše vyprodukuje najlepší rast a farbu listov, pretože príliš málo svetla vedie k zavädnutým rastlinám a príliš veľa priameho slnečného žiarenia spáli lístie.

Citlivé na solenie ako všetky kalatheasy, hnojte počas vegetačného obdobia najviac raz za mesiac pomocou polovodičového vo vode rozpustného hnojiva na izbové rastliny. Okrem toho pravidelne prepláchnite pôdu, aby ste odstránili prípadné nahromadenie solí hnojív.

Ak sa snažíte nájsť niektorú z Calatheas na tomto zozname lokálne, veľmi odporúčam kupovať svoje izbové rastliny na Etsy. Je to miesto, kde teraz kupujem väčšinu svojich izbových rastlín, a doteraz som mal veľké skúsenosti.

Calathea Warscewiczii

Calathea warscewiczii

Calathea warscewiczii, pôvodom z Kostariky a Nikaraguy, je považovaná za nežnú bylinnú trvalku vždy zelenej. Je to jedna z najobľúbenejších odrôd Calathea a moja absolútna obľúbená. Pomenovaná po hrdinskom poľskom botanikovi, Józef Warszewicz, má meno, ktoré som sa niekoľko rokov snažil a nedokázal vysloviť. Našťastie je tiež známa ako Calathea Jungle Velvet - perfektný názov pre túto nádhernú rastlinu.

Sametové a tmavozelené listy v tvare kopije majú výrazné pruhy svetlejšej zelenej farby, ktorá sa sformuje do vzoru rybieho chvosta, spodná strana je bohatá fialová. Večer sa listy skladajú blízko ako ďalší príbuzní v ich rodine Modlitebné rastliny.

Každý list dorastá do výšky približne 24 centimetrov a rastlina v dospelosti dorastá do výšky 8 metrov. Počas zimy a neskorej jari sa vysoké klasy plnia listenami bielych kvetov, ktoré trvajú tri až štyri týždne.

Pokiaľ ide o starostlivosť o Calathea warscewiczii, pestujte ju v rovnomerne vlhkej (nie mokrej) a bohatej pôdnej báze, ktorá dobre odteká a kde sa vnútorné teploty pohybujú medzi 65 ° F až 80 ° F a vytvárajú vysokú vlhkosť zoskupením rastlín a ich umiestnením na vlhkostný podnos alebo pomocou zvlhčovača.

Chráňte pred chladnými a prievanmi a zabezpečte jasné filtrované svetlo. Príliš málo svetla vedie k zavädnutým rastlinám a príliš veľa priameho slnečného žiarenia vedie k spáleniu lístia, ktoré stráca svoju farbu.

Calathea warscewiczii je náchylná na popáleniny soľou hnojív, preto počas vegetačného obdobia kŕmte každý mesiac zmesou izbových rastlín rozpustnou vo vode aplikovanou v polovičnej sile a každých pár mesiacov pôdu prepláchnite, aby ste odstránili nahromadenie solí.

Calathea Makoyana

Calathea makoyana

Calathea makoyana je všeobecne známa ako Peacock Plant alebo Cathedral Windows a prepracované a farebné označenia na listoch v tvare vajca vysvetľujú prečo. Papierové tenké listy s fialovou spodnou stranou sú svetlozelené s tmavozelenými znakmi páva, obklopené krémovým pierkom a dorastajú až do dĺžky 12 palcov.

Každý list je pripevnený k červeno-ružovej stonke a novo vytvorené listy sú zvinuté so zvýraznením ich fialovej spodnej strany. To dodáva tejto nízko rastúcej a kompaktnej rastline, ktorá dorastá do výšky približne 12 palcov, ešte viac farby. Na jar sa tvoria biele nevýznamné kvety, aj keď izbové rastliny kvitnú zriedka.

Poskytovať dobré Calathea makoyana starostlivosť, rastú v úrodnej kvetináčovej zmesi s dobrým odtokom a udržiavajú pôdu rovnomerne vlhkú. Uprednostňuje sa vysoká vlhkosť vzduchu a teploty medzi 60 ° F a 75 ° F, ktoré udržujú Calathea mimo oblastí so studeným prievanom.

Pokiaľ ide o kŕmenie, Calathea makoyana je citlivá na soľ ako všetky Calatheas. Krmte každý mesiac zmesou izbových rastlín rozpustnou vo vode s polovičnou silou a pravidelne prepláchnite pôdu nahromadením soli.

Calathea Crocata

Calathea crocata

Pomerne novou Calathea, ktorá si razí cestu na scénu izbových rastlín, je Calathea crocata. Tiež známy ako Večný plameň kvôli pútavým a robustne žiarivým kvetom. Je smutné, že tento tropický pôvod v brazílskych džungliach je vo voľnej prírode čoraz ťažšie nájsť kvôli škodám na životnom prostredí.

Ohromujúce kvety pripomínajú plamene vo farbách jasne oranžovej alebo žltej farby, stúpajú na klasoch a miešajú sa medzi zvlnenými listami v tvare oštepu. Každý kvet ponúka dva až tri mesiace dlhotrvajúcej farby. Akonáhle však kvety vyblednú, tmavozelené kovové lístie samo o sebe vytvorí atraktívnu šou. Zrelé rastliny majú priemer 1 až 2 stopy vysoký a široký.

Pokiaľ ide o preferované prostredie Calathea crocata, táto konkrétna Calathea má rada teplo a vlhko. Najlepší výkon dosiahnete pestovaním v miestnosti so stabilnými teplotami od 65 ° F do 80 ° F a vysokou vlhkosťou. Ak je to potrebné, vyskúšajte jednu z týchto metód na zvýšenie vlhkosti domu.

Na podporu zdravého rastu pestujte Calathea crocata v dobre priepustnej, úrodnej pôde, ktorá je pravidelne zavlažovaná. Nenechajte však pôdu mokrú. Aj keď Calathea crocata miluje horúčavy, netoleruje úplné slnko. Situujte sa v interiéri na mieste s jasným až stredným nepriamym slnečným žiarením. Počas aktívneho rastu navyše každý mesiac prihnojujte zmesou izbových rastlín rozpustnou vo vode aplikovanou v polovičnej sile.

Calathea Ornata

Calathea ornata

Jeden pohľad na ozdobne pruhované listy a je ľahké pochopiť, prečo dostal svoje bežné meno Pin-Stripe Plant. Calathea ornata, ktorá pochádza z Kolumbie a Ekvádoru, je obľúbenou odrodou Calathea, ktorá sa zvyčajne považuje za izbovú rastlinu.

Tmavozelené a lesklé podlhovasté listy s fialovým spodkom sú pripevnené k dlhým zeleným stonkám. Najväčšie predstavenie však majú práve ružovobiele špendlíkové pruhy tvoriace na listoch pernatý vzor. Okrem toho môžu listy dorásť aj cez jednu nohu. Calathea ornata má chumáčovitý zvyk, ktorý je zvyčajne v priemere vysoký asi 2 metre a široký a určite dodá tropický nádych všade, kde je umiestnený.

Požiadavky na starostlivosť sú podobné ako u iných druhov calathea, preto ich vysádzajte do úrodnej a dobre priepustnej kvetináčovej zmesi, ktorá je pravidelne udržiavaná neustále vlhká. Miesto, kde sa vnútorné teploty pohybujú medzi 65 ° F a 80 ° F a vytvorte vysokú vlhkosť pomocou jednej z týchto skvelých metód.

Najlepšie je jasné filtrované svetlo, pretože priame slnko vedie k strate farby listov a možnému horeniu a príliš málo svetla spomaľuje rast. Počas vegetačného obdobia kŕmte každý mesiac zmesou izbovej rastliny rozpustnej vo vode rozpustnou vo vode. Pravidelne prepláchnite pôdu, aby ste odstránili nahromadenie solí hnojív.

Ak by ste si chceli prečítať viac o calathea ornata, napísal som o tejto oslnivej kráske celý článok. Najlepšie je prečítať si predtým, ako si túto rastlinu prinesiete domov, pretože môžu byť trochu nervózni, ak nedostanú to, čo potrebujú.

Calathea Zebrina

Calathea zebrina

Tropická trvalka pochádzajúca z juhovýchodnej Brazílie, Calathea zebrina, nazývaná tiež Zebra Plant, je ľahšie lokalizovateľná ako niektoré odrody Calathea. Nápadné svetlozelené a zamatové listy s fialovými spodnými stranami si získavajú svoje bežné meno vďaka tmavozeleným pruhom, ktoré cez ne prebiehajú a pripomínajú Zebru.

Každý list môže dorásť do výšky 12 palcov, v noci sa preložiť a zrelé rastliny môžu dorásť do šírky a výšky 2 stôp. Aj keď Calatheas zriedka kvitne ako izbová rastlina, Calathea zebrina na jar vyprodukuje nevýznamné belavofialové kvety.

Udržujte svoju Calathea zebrina zdravú tým, že ju budete pestovať vo vlhkej a úrodnej pôde s dobrým odtokom a kde sa vnútorné teploty pohybujú medzi 65 ° F a 80 ° F a mimo dosahu prievanu a chladu.

Jasné filtrované svetlo navyše produkuje najlepší rast. Príliš málo svetla vedie k zavädnutým rastlinám a príliš veľa priameho slnečného žiarenia vedie k tomu, že listy stratia farbu a môžu sa spáliť.

Počas vegetačného obdobia udržiavajte vysokú vlhkosť a kŕmte ju každý mesiac pomocou zmesi domácej rastliny rozpustnej vo vode s polovičnou silou. Citlivá na popáleniny soľou, pravidelne prepláchnite pôdu, aby ste odstránili prípadné nahromadenie.

Calathea Lancifolia

Calathea lancifolia

Calathea lancifolia je známejšia ako rastlina štrkáča vďaka unikátnym značkám na listoch pripomínajúcich plazov. Jedná sa o vyššiu odrodu Calathea, s dospelými rastlinami rastúcimi okolo 18 palcov. Dlhé kopijovité a lesklé listy sú zvlnené a na vrchu bledé až žltkasto zelené, s fialovými spodkami.

Na oboch stranách listov sú škvrny s rôznymi tmavozelenými škvrnami. Pri pestovaní v interiéroch Calathea lancifolia zriedka kvitne, na jar však žlté kvety kvitnú na 4-palcových klasoch, ale kvety s atraktívnym lístím rastliny vám nebudú chýbať.

Udržujte svoju rastlinu Rattlesnake zdravú výsadbou v bohatej a dobre priepustnej zmesi na pestovanie, ktorá je udržiavaná vlhká, ale nie mokrá, najmä počas vegetačného obdobia. Poskytujte vnútorné teploty medzi 65 ° F a 75 ° F a jasné filtrované svetlo bez priameho slnečného žiarenia.

Ďalej sa uistite, že ste počas vegetačného obdobia zabezpečili dostatok vlhkosti a krmivo každý mesiac pomocou zmesi domácej rastliny rozpustnej vo vode s polovičnou silou. Pravidelne prepláchnite pôdu, aby ste odstránili prípadné nahromadenie solí.

Calathea Rufibarba

Calathea rufibarba (Autor: Assianir - vlastná práca, CC BY-SA 3.0)

Aj keď jeho lístie nemusí byť tak komplikovane označené a zafarbené ako niektoré odrody Calathea, Calathea rufibarba je stále krása ponúkajúca vnútorné tropické príťažlivosť. Jeho bežný názov je Velvet Calathea alebo Furry Feather, kvôli srstnatej textúre spodnej strany listu.

Tento brazílsky rodák má vzpriamený hrudkovitý tvar s pololesklými oštepovitými listami, ktoré sú na vrchu zelené a dole bordové. Listy majú dlhé vínové stonky a rastliny môžu dorásť do výšky 2 až 3 stopy s podobnou šírkou.

Calathea rufibarba uprednostňuje teplé vnútorné prostredie s teplotami od 65 ° F do 80 ° F a mimo studeného prievanu. Pre najlepší rast a sfarbenie listov umiestnite do jasne filtrovaného alebo nepriameho svetla a nie na priame slnko. Okrem toho pestujte v úrodnej pôde, ktorá dobre odteká a je neustále vlhká, ale nie mokrá, najmä počas aktívneho rastu.

Ako väčšina Calatheas, aj Calathea rufibarba má vysoké požiadavky na vlhkosť. Mala by byť hnojená každý mesiac zmesou polovičnej sily vo vode rozpustnej izbovej rastliny. Nezabudnite pravidelne prepláchnuť pôdu, aby ste odstránili prípadné nahromadenie solí.

Calathea Roseopicta

Calathea roseopicta

Calathea roseopicta, nazývaná tiež Rose Painted Calathea, si svoje meno určite získa nápadnými listami a jasnými vzormi. Je to všetko o veľkých oválnych a lesklých listoch, ktoré sú zhora zelené a dole fialové. Každý list má výrazný vzor, ​​ktorý vyzerá ako obrys menšieho listu.

Calathea roseopicta má hroznový zvyk a rastliny majú v priemere okolo 20 palcov vysoký a široký. Okrem toho je k dispozícii množstvo kultivarov s rôznymi farbami a vzormi listov.

Aby bola vaša rastlina v skvelej kondícii, pestujte Calathea roseopicta v rovnomerne vlhkom a bohatom pôdnom základe, ktorý dobre odteká. Vnútorné teploty udržiavajte medzi 65 ° F a 80 ° F a chráňte ich pred chladnými prievanmi.

Jasné filtrované svetlo vytvára najlepšiu farbu listov a rast. Príliš málo svetla vedie k zavädnutým rastlinám a príliš veľa priameho slnečného žiarenia vedie k spáleniu lístia. Kŕmte mesačne počas vegetačného obdobia zmesou polovičnej sily vo vode rozpustnej zmesi izbových rastlín. Pôdu pravidelne prepláchnite, aby ste odstránili prípadné nahromadenie solí a vytvorili vlhkosť vlhkým zamlžovaním niekoľkokrát týždenne.

Calathea Roseopicta ‘Dottie‘

Calathea roseopicta „Dottie“

Calathea roseopicta ‘Dottie’ je kultivar alebo odroda vyšľachtená z Calathea roseopicta (uvedené vyššie). Rovnako ako jej materská rastlina - ide predovšetkým o veľké, lesklé lístie. Listy určite zaujmú svojím oválnym tvarom sfarbeným do sýto zeleno-čiernej farby, vďaka ktorému vyzerajú takmer čierne.

Aby ste ich ešte viac vyrazili, každý list je načrtnutý jasnou takmer fuchsiovo ružovou farbou. To sa tiahne nadol stredovým okrajom listu a pripomína ružový obrys iného listu. Rovnako ako jeho matka, aj strapcovité rastliny dosahujú v priemere zrelosť okolo 20 palcov a šírky. Calathea roseopicta ‘Dottie’ má rovnaké požiadavky na starostlivosť ako Calathea roseopicta.

Calathea Roseopicta ‘Rosey‘

Calathea roseopicta ‘Rosey’

Ďalším príjemne farebným a obľúbeným kultivarom Calathea roseopicta je ‘Rosey’. Zhlukujúci sa vždyzelený strom sa môže pochváliť veľkými oválnymi listami lemovanými zelenou farbou so stredmi krémovej a ružovej farby a stredom so vzorom ružového peria. Ak by to nestačilo, spodná strana listov je fialová a listy sa v noci prehýbajú.

Zrelé rastliny môžu dorásť až do výšky 20 palcov, zvyčajne sú však o niečo menšie. Calathea roseopicta ‘Rosey’ určite pridá závan farieb a upúta pozornosť všade, kde je umiestnená v interiéri. „Rosey“ má rovnaké požiadavky na starostlivosť ako jeho rodič Calathea roseopicta, o ktorej sme hovorili vyššie.

Calathea Ornata ‘Sanderiana‘

Calathea ornata „Sanderiana“

Calathea ornata ‘Sanderiana’ je kultivar alebo odroda vyšľachtená z Calathea ornata. Rovnako ako jej materská rastlina, aj rastlina ‘Sanderiana’ sa nazýva pruhovaná rastlina, pretože sa v nej vyskytuje pruhovaná rastlina. Základný rozdiel medzi nimi je, že listy na Sanderiane nie sú také dlhé a sú viac eliptické ako kopijovité.

Táto Calathea svojimi širokými kožovitými a lesklými listami určite dodá tropický a farebný pocit. Na vrchole majú tmavozelenú farbu s perovými prúžkami podfarbenými ružovou a krémovou farbou, spodná strana je tmavo fialová. Listy sú pripevnené k fialovým stonkám a dorastajú do výšky asi 2 stôp a zhruba polovičnej šírky. Môžete ho udržiavať šťastný a zdravý tak, že sa oň budete starať rovnako ako o jeho matku Calathea ornata.


Sprievodca modlitebnými rastlinami: Ako pestovať Marantu, Calathea a ďalšie marantaceae v interiéroch

Maranta leuconeura var kerchoveana

Niektoré druhy, tiež známe ako čeľaď šípok, sa kultivujú pre šípky dodávané vo veľkých škrobnatých rizómoch. Pri pletení košov a pri extrakcii vosku sa používali iné druhy. Tieto rhizomatózne tropické rastliny sa často nachádzajú v podzemí tropických lesov, kde sa prispôsobili vlhkej atmosfére a slabým svetelným podmienkam. Vďaka tomu sú modlitebné rastliny vynikajúcimi izbovými rastlinami kvôli svojmu zdobenému lístiu a nízkym požiadavkám na svetlo.

Marantaceae sú z radu zázvorov (Zingerbarales) a sú rozšírené vo viac ako 30 rodoch a 550 druhoch. Medzi populárne rody izbových rastlín patria Maranta, Calathea, Ctenanthe a Stromanthe. Aj keď vo vedeckej komunite stále prebiehajú diskusie o tom, čo robí listy v pohybe, niektoré štúdie ukazujú, že používajú svoj mechanizmus pohybu listov ako ochranu pred slnečným žiarením v neskorý deň.

Aj keď majú títo omračovači povesť veľmi náročnej, s niekoľkými tipmi budú vaše modlitebné rastliny prosperovať!

Tipy na všeobecnú starostlivosť o modlitebné rastliny

Svetlo- Aj keď sa miera difúzie môže u rôznych druhov líšiť, zvyčajne majú všetky Marantaceae stredné nepriame svetlo. Pred severom alebo blízko východu je skvelé okno. Ak tieto rastliny udržiavate v miestnostiach so západne alebo južne orientovanými oknami, nájdite si chránenú oblasť mimo priameho slnečného žiarenia.

Krásne zoskupenie Marantaceae

Voda - Zalievanie je pre majiteľov modlitebných rastlín celkom pravidelným javom, najmä ak sadíte do terakotovej nádoby. Modlitebné rastliny neradi vysychajú, takže je nevyhnutné polievať, keď sú už len prvé palce alebo dva centimetre pôdy suché. Môže to byť v lete tak často ako každé 3 - 5 dní, v závislosti od faktorov, ako je teplota, vlhkosť a svetlo vo vašom priestore - rastliny určite kontrolujte!

Modlitebné rastliny tiež nemajú radi, keď ich korene sedia dlhšie vo vode. Pri vyberaní kvetináča sa pre tieto rastliny dôrazne odporúča odvodňovací otvor, ako aj niektoré záhradnícke drevné uhlie alebo pemza na dne kvetináča, ktoré umožnia lepšie odvodnenie. Ak zistíte, že vaša rastlina má chlorózu (žltnúce listy), môže to byť spôsobené zlým odtokom alebo hromadením solí a minerálov.

Môžete tiež zvážiť použitie destilovanej vody alebo zhromaždiť dažďovú vodu pre svoje modlitebné rastliny. Pochádzajú z oblasti, kde väčšinu solí a minerálov čistí dážď a ich rizómy môžu byť vystavené pôsobeniu solí, minerálov a chemikálií.

Pôda - Vyberte si dobre priepustnú tropickú zmes, ktorá podporí dôležité živiny pre vaše rastliny a umožní správny odtok. Môžete si vytvoriť vlastnú zmes s červími odliatkami, pemzou, rašelinou a orchideovou kôrou alebo kokosovým kokosovým vláknom.

Jedlo - Nakŕmte svoju modlitebnú rastlinu každý mesiac alebo dvakrát za mesiac vegetačným obdobím (jar, leto, jeseň) zriedením syntetického hnojiva o štvrtinu alebo použite nízke dávky prírodného hnojiva, napríklad Good Dirt Plant Food.

Ostatné tipy - Dajte pozor, aby ste rastlinu umiestnili do blízkosti prievanu alebo ohrievačov, ktoré ju vysušia. Postriekajte listy svojej rastliny, pridajte zvlhčovač alebo nechajte vedľa svojej rastliny ozdobný pohár s vodou, aby ste zvýšili vlhkosť. Ak hroty listov hnednú a sú chrumkavé, je to pravdepodobné, pretože v prostredí nie je dostatok vlhkosti. Presádzanie rastlín každé 2 - 3 roky zabezpečí šťastný rast. Najlepší čas na opätovnú výsadbu je jar.

Naše obľúbené rody a druhy modlitebných rastlín

Našťastie sú modlitebné rastliny široko kultivované a pravidelne sú k dispozícii nové, krásne kultivary! Druhy rodov, ako napríklad Calathea, Maranta, Ctenanthe a Stromanthe, vytvárajú obzvlášť pekné izbové rastliny.

Tu sú niektoré z našich obľúbených odrôd!

  • Maranta leuconeura - Táto mačička je skvelou závesnou rastlinou alebo policou. Majú škandálny rastový vzorec, ktorý sa má šíriť po lesnej pôde. Hovorí sa o ňom, že je to jedna z najľahšie sa modliacich rastlín, o ktorú sa treba starať. Vďaka ohromujúcim vzorom a farebným variáciám sú tieto rastliny nevyhnutnosťou.
  • Calathea lancifolia - Táto rastlina známa tiež ako Rattlesnake Plant je považovaná za najjednoduchšiu v rodine. Je roztomilá so svojimi zdobenými hrboľatými listami so rubínovým rubom.
  • Calathea ornata - tiež známa ako rastlina Pinstripe, je o niečo tmavší zelený druh, ktorý uprednostňuje viac rozptýlené svetlo ako ostatné. Vyskúšajte jeden z jeho kultivarov, Beauty Star, ktorý má svetlozelenú farbu rozptýlenú cez list a hovorí sa, že ľahšie dosahuje správne svetelné požiadavky.
  • Calathea roseopicta - Tento druh sa pestuje do mnohých farebných odrôd od tmavo fialovej až po ohromujúcu odrodu medailónu. Listy roseopicty môžu byť dosť veľké a okrúhle, čo z nich robí skutočný pútač očí.
  • Calathea leitzii - Biela fúzia, táto pestrá Calathea bola mutácia rastlín objavená náhodne v škôlke v Malajzii - je to naozaj pekný pohľad! Vyzerá to, akoby niekto maľoval malé biele štetce pozdĺž listu s fialovo fialovými zadnými stranami. Aj keď je známe, že je to zložitá domáca rastlina, s pretrvávajúcim polievaním, udržiavaním určitej úrovne vlhkosti a správnym rozptýleným jasným svetlom, bude táto rastlina vo vašom dome prekvitať.

  • Stromanthe Sanguinea - pôvodom z Mexika a Argentíny, táto tmavá listová krása má fialové spodné strany a strieborný prúžok dole v dolnej časti stehna. Stromanthe môže byť vyššia ako niektoré iné modlitebné rastliny s dlhými štíhlymi listami. Kultivar triostar s ružovo-bielym spestrením je zábavnou alternatívou.
  • Ctenanthe burle marxii - Názov tohto známeho Ctenanthe je pomenovaný po slávnom botanikovi Burle Marxovi. Je to modlitebňa rýb, ktorá je pomenovaná podľa zložitých tmavých kostí ako vzory na inak mätových listoch. Táto modlitebná rastlina rastie v kruhovom vzore a môže byť adaptabilnejšia na jasnejšie svetlo ako väčšina ostatných modlitebných rastlín.

Vďaka týmto tipom pod opaskom môže byť Marantaceae vašou obľúbenou novou čeľaďou izbových rastlín. Šťastné sadenie!

Autor: Amelia Ralston Okabayashi


Pohybujú sa všetky modlitebne?

Modlitebné rastliny dostávajú svoje bežné meno podľa toho, ako cez deň sťahujú svoje listy. Toto sa nazýva nyktinastický pohyb a predpokladá sa, že rastlina má spôsob riadenia množstva svetla a vlhkosti, ktoré prijíma zo svojho prostredia.

Rastliny nemajú svaly, tak ako sa pohybujú ich listy? Marantas hýbe ich listami pomocou motorického orgánu nazývaného pulvinus v spodnej časti listu. Množstvo kvapaliny vo vnútri každej bunky umožňuje jej rozpínanie alebo zmršťovanie pohybom listu hore a dole.

Všetci členovia čeľade Marantaceae, ktorých si môžete kúpiť ako izbové rastliny, vykazujú v rôznej miere nyktinastický pohyb, ale najvýraznejší je u nich druh Maranta. Niektoré ďalšie druhy vnútorných rastlín, ktoré majú nyktinastický pohyb, zahŕňajú Oxalis (Shamrock Plant) a Mimosa pudica (Sensitive Plant).


Calathea? Ctenanthe? Maranta? Čo to je?

Včera som to vyzdvihol v Home Depot.

Hneď som vedel, že je to niečo výnimočné, pretože som túto rastlinu nikdy predtým v obchodoch nevidel. Išiel som teda do režimu „získaj to teraz a vezmi si mená neskôr“.

Listy sú veľké 10 palcov. najdlhšie:

Rastú v týchto chladných vejárovitých usporiadaniach:

Chrbát listov je tmavo fialový:

, čo je asi lož, pretože vyhľadávanie Google doma neprinieslo nijaké Calatheas, ktoré by vyzerali ešte bližšie.

Vyzerá to však ako niečo z čeľade Marantaceae, napríklad ako Maranta alebo Ctenanthe.

Viac googlovania prinieslo tento obraz údajnej rastliny Maranta amagris, ktorá mi pripadá na nerozoznanie od mojej rastliny: http://smg.photobucket.com/user/feb Februarysept/media/Houseplants/DSC_0131_zpsdc2ed991.jpg.html.

Je tu aj pár Ctenanthes (http://gardendrum.com/2013/05/11/ctenanthe-the-never-never-plants/), ktoré vyzerajú veľmi podobne:

Ctenanthe setosa "Grey Star" má podlhovastejší list s ostrejším koncom a vyzerá ako listy väčšie, ale inak vyzerá dosť blízko.

Ctenanthe burle-marxii „Amagris“ tam tiež vyzerá zblízka - a je tu opäť ten „amagris“, rovnako ako Maranta vyššie. Môže to byť rovnaká rastlina, ktorú ukazujú, možno sa v určitom okamihu presunula do susedného rodu? Hovoria: „Existuje ďalšia trpasličia mutácia tejto rastliny, ktorá sa javí ako zatiaľ nepomenovaná“, ale nezmieňujú sa o veľkosti trpaslíka ani o rastlinách bežnej veľkosti, takže vôbec netuším, kam by moja patrila.

Na záver je tu táto hviezda Maranta Grey:
http://natufloraplantas.com.br/web/index.php?option=com_content&view=article&id=33&Itemid=19. A toto je opäť čiastočné opakovanie názvu s tým podobne vyzerajúcim Ctenanthe setosa „Grey Star“. Obrázok tu má predsa len nejaké rozdiely s mojou rastlinou - ich šedá farba je oveľa kontrastnejšia s žilkami - moja šedá farba je zelenšia a má bližšie k farbe žíl. Tiež sa zdá, že ich listy majú na okraji listu výraznejšiu zelenú hranicu. Moje listy toho trochu majú, ale v menšej miere.

Máte teda predstavu, čo to je? Názov by bolo fajn mať len preto, ale aj preto, že si chcem vygoogliť, ako sa oň starať. Niektorí z tejto rodiny pre mňa robia veľmi dobre a iní ma prinútili pozorovať ich samovraždu. Chcem, aby sa tejto darilo - vyzerá to tak funky.

Mal som pocit, že notácia „PBS“ na nálepkách môže byť kľúčom k škôlke, ktorá ju vyrába, ale googlenie odhalí, že by to mohlo znamenať iba „platbu skenovaním“, čo je schéma zdieľania výnosov medzi HD a škôlkou. Hrniec nevyzerá, že by to boli EA alebo Costa Farms - žiadny z tých veľkých ľudí.

Vyhľadal som kód „706“, aby som aspoň zistil krajinu pôvodu, a to je. bubienok. Nórsko! Áno, nie, nemyslím si. :-)


Chcem, aby ste boli v nadchádzajúcej epizóde rozhlasu Bloom and Grow!

Program „Plant Fail Lessons“ bude obsahovať lekcie, ktoré si poslucháči prevzali z diela „Plant Fail Lessons“. Zabili ste rastlinu a niečo ste sa z nej naučili? Máte inšpiratívny nuget, ktorý chcete zdieľať s našou komunitou? Tu je niekoľko krokov a tipov na skvelé nahrávanie:

1) Volajte (267) 478-2521

2) Na začiatku správy uveďte svoje meno a e-mail, aby som vás mohol kontaktovať!

3) Zdieľajte svoj príbeh v hlasovej schránke! Hlas Google umožňuje iba 3-minútovú správu, takže možno budete chcieť napísať svoj príbeh alebo si zapísať nejaké myšlienky na papier, aby ste mohli svoj príbeh efektívne vyrozprávať bez toho, aby vás prerušili. Ak váš príbeh vyžaduje viac ako 3 minúty, môžete zavolať späť a zanechať správy navzájom.

Ešte raz ďakujem Wallygro za sponzorovanie tejto epizódy. Ak sa chcete dozvedieť viac o svojich vnútorných a vonkajších možnostiach pre vlastnú vertikálnu záhradu alebo greenwall, choďte na wallygro.com a pri pokladni použite BLOOM20 so zľavou 20%.

Marc Hachadourian, náš úžasný hosť a odborník na Marantaceae! Špičkový vrchol na prehliadke NYBG Orchid Show: Singapur

Pozri si video: Prayer Plant Care Tips Maranta Propagation


Predchádzajúci Článok

Kryty pôdy zóny 6 - rastúce rastliny pokrývajúce pôdu v záhradách zóny 6

Nasledujúci Článok

Plastové dlaždice pre záhradné chodníky: stojí to za sviečku?