Bambus - Poaceae - Ako sa starať a pestovať bambusové rastlinyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

BAMBOO

Bambusy sú pôsobivé rastliny pochádzajúce z tropických a subtropických oblastí, väčšinou z Ďalekého východu, veľmi živé a vzhľadom na veľký počet druhov môžu byť vysoké až niekoľko centimetrov až do značnej veľkosti.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Krytosemenné rastliny

Clado

: Monokotyledóny

Clado

: Comellinoid

objednať

:

Poales

Rodina

:

Poaceae

Podčeľaď

:

Bambusoideae

Milý

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Rastliny, ktoré bežne nazývame bambú (alebo bambus), patria k rodina Poaceae (bývalý Graminaceae),s viac ako 75 rodmi a viac ako 1 200 druhmi. V prípade bambusu teda nemôžeme hovoriť o jednom rode, ale o rôznych generikách zoskupujúcich mimoriadne rastliny, ktorých vlastnosti a vlastnosti znamenali, že sa z miest svojho pôvodu rozšírili prakticky do celého sveta.

Bambusy sú rastliny pochádzajúce z tropických a subtropických oblastí, väčšinou z Ďalekého východu, najmä z Číny a Japonska, aj keď spontánne druhy nájdeme aj v Afrike, Oceánii a Amerike.

Sú to kríkovité rastliny, vždy zelené, veľmi živé a vzhľadom na veľký počet druhov môžu byť vysoké niekoľko centimetrov, kým nedosiahnu významné hodnoty / p>

The korene bambusu sú rhizomatózne a vyvíjajú sa značne do hĺbky. Ich odlišný spôsob vývoja umožňuje identifikovať rôzne druhy bambusu. V skutočnosti máme bambusy, ktoré rýchlo rozvíjajú svoj koreňový systém tým, že sa rýchlo vzďaľujú od miesta pôvodu, a preto sú veľmi invazívne; iné, ktoré sa vyvíjajú pomalšie, a iné, ktoré sú niekde medzi tým. Všeobecne, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, sú tropické bambusy menej invázne, zatiaľ čo tie, ktoré rastú v miernejšom podnebí, bývajú veľmi invázne.

The stonka je typický zGraminaceae, s dutými internódiami a veľmi zreteľnými valcovitými uzlami, z ktorých sa vyvíjajú listy.

Bambusové stonky sú známe všetkým pre svoju pevnosť, ľahkosť a pružnosť, aby vytvorili veľmi prekvitajúci obchod s remeslami, nábytkom a textilom po celom svete.

The listy sú tenké, dlhé, kopijovité, pripomínajú steblá trávy, vzpriamené alebo ležiace smerom von, majú viac alebo menej intenzívnu zelenú farbu v závislosti od rodov a druhov.

THE kvety vyrobené z bambusu pripomínajú dlhú a veľkú špargľu, aj keď v prípade kultúrnych rastlín zriedka kvitnú. Veľmi často sa hovorí, že keď bambusová rastlina kvitne, hynie alebo že keď bambus kvitne v jednej oblasti, kvitne súčasne na celom svete. Toto všetko nie je pravda.

Rastlina po odkvitnutí môže v dôsledku utrpeného stresu aj odumrieť, je to bežné v bambuse, ale nie je to genetické. Jedna z hypotéz, ktorá sa uvádza na vysvetlenie, prečo bambus niekedy po odkvitnutí hynie, súvisí so skutočnosťou, že ide o rastliny s anemofilným opeľovaním, teda vetrom. Jedna rastlina teda musí vyprodukovať veľké množstvo kvetov, aby si bola istá, že dokáže vyprodukovať semená, čo je samo o sebe pre rastlinu veľmi náročné. Ďalej, ak vezmeme do úvahy, že samotný bambus je rastlina s veľmi hustým rastom, aby sa zaručilo, že semená, a teda budúce sadenice, životne dôležitý priestor (tj. Svetlo, voda, vzduch, potraviny), musí „materská rastlina“ „uvoľniť miesto“, a tým obetovala pre ďalšiu generáciu. Je zrejmé, že ide o hypotézy, pretože skutočné dôvody ešte neboli objasnené.

HLAVNÁ GENERA A DRUHY

Klasifikácia bambusov je veľmi rôznorodá a každoročne sa aktualizuje. Povedzme, že v súčasnosti sú najdôležitejšie žánre:Bambusa (so 120 druhmi), Chusquea (so 100 druhmi), Arundinaria(s 50 druhmi) napr Phyllostachys (so 45 druhmi). Ak k týmto druhom pridáme hybridy, ktoré sa vytvorili v posledných rokoch vďaka veľkému záujmu, ktorý tieto rastliny vzbudzujú, budete so mnou súhlasiť, že ak o ne nemáte osobitný záujem je zložité vedieť zostať za ňou.

Pripomíname hlavné žánre:

GENRE PHYLLOSTACHYS

Žáner Phyllostachys pochádza z tropických oblastí Ázie, najmä z Číny, ale vyskytuje sa aj v miernejšom podnebí.

Je to rod, v ktorom nájdeme druh, ktorý bežne nazývame bambus, a zahŕňa asi 45 druhov s mnohými odrodami. Sú to rastliny, ktoré môžu dosiahnuť optimálne pestovateľské podmienky až do značných rozmerov, dokonca aj 30 m. Na výrobu sa pestuje niekoľko druhov tohto rodu. dreva používaného v nábytkárskom priemysle, a to natoľko, že je známe aj pod menom drevený bambus.

Sú to veľmi invázne rastliny v tom zmysle, že majú tendenciu sa veľmi rýchlo rozširovať.

RODOVÁ BAMBUSA

Žáner Bambusa zahŕňa 120 druhov obrích bambusov, ktoré sú vhodné na život aj v miernom podnebí.

Pochádzajú z tropických a subtropických oblastí Ázie a sú to rastliny, ktoré rozvíjajú početné vetvy počnúc uzlom, z ktorého jedna alebo dve prevažujú nad ostatnými.

Na rozdiel od Phyllostachys to nie sú nijako zvlášť invázne rastliny.

DRUHÉ ARUNDINÁRIA

Žáner Arundinaria zahŕňa 50 druhov, bežne nazývaných tŕstiaJe to rod, ktorý je vhodný na život v miernom podnebnom pásme. Zahŕňa druhy pochádzajúce z tropických oblastí východnej Ameriky.

Sú to rastliny, ktoré nedosahujú značné rozmery, zvyčajne nepresahujú výšku 8 m. Listy sú krásnej tmavozelenej farby. Sú to rýchlo rastúce rastliny s rhizomatóznym vývojom.

ŽÁNR CHUSQUEA

Žáner Chusquea zahŕňa 100 druhov pôvodných v horských oblastiach Strednej a Južnej Ameriky.

Rozdiel oproti ostatným žánrom je ten, že stonky vo vnútri nie sú duté, ale pevné (fotografia na boku Chusquea culeou).

KULTÚRNA TECHNIKA

Bambusy sú rastliny, ktoré sa dajú pestovať v kvetináčoch aj v zemi.

Ak je bambus chovaný v interiéroch, je lepšie ho neumiestňovať na plné slnko, ale na veľmi svetlé miesto v dome.

Berúc do úvahy, že bambusy sú rastliny tropického pôvodu, a preto vyžadujú teplé a vlhké prostredie, ak sa pestujú vonku, nemali by sa úplne eliminovať suché listy, ktoré padajú do zeme, pretože tvoria vynikajúci mulč, ktorý zabraňuje odparovaniu vody z pôdy a rozkladu, obohatiť pôdu o organickú látku. Suché listy navyše udržiavajú korene v lete chladné a v zime teplé. A to najmä v podnebí, kde zimné teploty výrazne klesajú a chlad môže zmraziť pôdu (vodu v zemi), čo znemožňuje absorpciu vody koreňmi, a to tak, že rastlina môže v extrémnych prípadoch zomrieť „od smädu“ a nie zima. Ak sa vám nepáči neporiadok, ktorý môžu spôsobiť listy nahromadené v zemi, môžete si naaranžovať slamu, ktorá okrem pekného efektu bude plniť rovnakú funkciu ako suché listy.

Vždy majte na pamäti, že pre rastlinu sú dôležité korene, ktoré musia byť chránené vždy a v každom prípade. Nadzemná časť sa môže tiež zhoršiť a vysušiť, pretože je príliš silný vietor alebo príliš chladno, ale ak sú korene dobre chránené a zdravé, rastlina po vegetatívnom opätovnom raste dorastie.

Pretože niektoré druhy bambusu sú veľmi invázne, ako je to v prípade Phyllostachys, ak sa chcete každý rok vyhnúť eliminovaniu dotieravých stoniek, môžete ohraničiť kultivačnú oblasť, kde ich chcete rozmnožovať, urobiť murovanú priečku v zemi alebo položiť plastovou páskou s hĺbkou najmenej 70 cm, aby sa vymedzila oblasť. Oddenky by sa v tom okamihu mohli pokúsiť vyliezť cez priečku, ale v takom prípade by vyšli na svetlo, a preto by sa dali ľahko vylúčiť.

Vietor je dôležitým faktorom pri pestovaní bambusu, akoby bol silný, ničí listy, pretože zvyšuje transpiráciu. Čiastočne sa tomuto problému dá vyhnúť udržaním pôdy vlhkej a dostatočne mulčovanej, t. J. Zanechaním dobrej vrstvy listov alebo slamy alebo všetkého iného, ​​čo môže zabrániť nadmernému odparovaniu vody z pôdy.

Zalievanie

Od jari a počas leta by mal byť bambus zalievaný výdatne, ale bez toho, aby v podšálke nechala stojatú vodu. Od jesene začnite riediť závlahy a robte ich iba toľko, aby pôda nevyschla.

Pre bambus je nevyhnutný vynikajúci stupeň vlhkosti v okolitom prostredí. Je preto potrebné často nastriekať zeleň a položiť rastlinu na tanier plný kamienkov a potom ju naplniť vodou, aby dno kvetináča nebolo ponorené do vody, pretože by došlo k nasýteniu pôdy vodou. , čo spôsobí hnilobu koreňov. Tento systém umožňuje, ak je horúci, odpariť vodu v podšálke, ktorá následne zvlhčí okolitý vzduch. Nezabudnite tanier naplniť vždy, keď sa voda odparí.

Ak je váš bambus pestovaný vonku, v čase implantácie ho nedávajte do súladu s priehlbinami v zemi, kde by sa mohla hromadiť dažďová voda aj voda na zavlažovanie.

TYP PÔDY - REPOTU

Ak sa bambus pestuje v kvetináčoch, presádza sa každé 1 až 2 roky, v apríli až máji.

Prvá vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že primárnou vlastnosťou použitej pôdy musí byť možnosť rýchleho odtoku prebytočnej vody a zároveň udržiavanie vlhkosti po určitý počet dní.

Zmes môže byť vyrobená nasledovne: 5 dielov rašelinových alebo kokosových vlákien, 2 diely normálnej pôdy, 1 diel perlitu alebo hrubého piesku a 2 diely borovicovej kôry.

Veľmi dôležitým aspektom pri pestovaní bambusu je veľkosť črepníka, ktorý musí byť okrem veľkého aj dostatočne hlboký, aby sa mohol rozvinúť koreňový systém. Orientačne musí byť u trpasličích bambusov zaručená hĺbka najmenej 35 - 40 cm; pre stredne veľké 70-80 cm pre väčšie najmenej 80-100 cm.

Vždy odporúčame použiť terakotové kvetináče, aj keď sa pre túto rastlinu mnohí rozhodnú pre plastové kvetináče (lacnejšie a viac drenážnych otvorov). Verím, že tie terakotové umožňujú Zemi výmenu plynov s vonkajšou stranou, a preto korigujú prebytočné zalievanie.

Ak je bambusová rastlina vysadená vonku a máte do činenia s ílovitou pôdou, nezabudnite pred výsadbou poriadne zakopať a zmiešať trochu organických látok a piesku (asi 30%), aby ste zlepšili odvodnenie. Vyberte tiež miesto, ktoré sa nenachádza v údoliach alebo v priehlbinách, ktoré by spôsobovali nebezpečnú stagnáciu vody.

HNOJENIE

Od jari a počas leta sa bambus hnojí raz mesačne tekutým hnojivom, ktoré sa zriedi v zavlažovacej vode. V ostatných obdobiach sa musí hnojenie pozastaviť.

Aby ste zaistili dobrý rast svojich bambusov, dajte im hnojivo, ktoré obsahuje dusík, fosfor a draslík (makroelementy) v pomere 10: 5: 5, pričom zaistite, aby použité hnojivo vždy obsahovalo mikroelementy, ako je horčík (Mg), železo (Fe ), mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn), bór (B), polybdén (Mo), všetky sú dôležité pre správny a vyvážený rast rastlín.

KVETINOVÁ

V stredomorskom podnebí a najmä ak sa bambusová rastlina pestuje v kvetináčoch, je mimoriadne zriedkavé, že kvitne.

Ďalej vo svojom prirodzenom prostredí bambus nekvitne každý rok, ale v rôznych intervaloch, ktoré môžu byť každých 10, 20 ... 100 rokov (veľmi orientačne) s rizikom, že rastlina po odkvitnutí uhynie.

Ak by vám však bambus mal kvitnúť a nechcete riskovať, že rastlina uhynie (z dôvodov uvedených v úvode), dočítal som sa, že niektorí ľudia úspešne prijali techniku ​​rezania kvetných stoniek hneď, ako sú sa vytvorili a oplodnili sa ihneď potom. Zrejme to nejako preruší chemický signál, ktorý spôsobí kvitnutie rastliny.

PREREZÁVANIE

Orezanie by sa malo vykonať, keď nové výhonky skončili a keď sa začali rozvíjať nové listy. Je pravdepodobné, že sa to musí robiť v niekoľkých fázach, pretože nie všetky klíčky rastú súčasne, takže keď vzniknú, budú rezané.

Trpasličí bambusy sú čoraz bujnejšie a kompaktnejšie, ak sú každý rok rezané, na konci zimy prakticky pri zemi.

Ani v prípade rezu sa nikdy nebudem unavovať opakovaním: nožnice, ktoré používate na rezanie, sterilizujte, prípadne nad plameňom, najmä pri prechode z jednej rastliny na druhú.

UKONČENIE BAMBOO KULTÚRY

V prípade pestovania bambusu by mohlo dôjsť k inverznej potrebe: k trvalému vykoreneniu.

Teraz, keď vezmeme do úvahy typ rastliny, si subjekt zaslúži odsek sám o sebe, pretože to určite nie je ľahké a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Jediným spôsobom, ako to urobiť zdravo a s menším dopadom na životné prostredie, je v skutočnosti čo najskôr rezať stonky na základni a eliminovať nové trysky hneď po ich narodení. S týmto systémom dochádzajú oddenky, a preto prestanú loviť nové výhonky.

NÁSOBENIE

Bambus sa rozmnožuje delením odnoží alebo semenami.

Pri výbere použitej techniky je potrebné mať na pamäti, že množenie semenami má tú nevýhodu, že pri prevzatí genetickej variability nie je isté, že budú existovať rastliny rovnaké ako materské rastliny, v takom prípade, ak Ak chcete získať veľmi presný bambus alebo si nie ste istí kvalitou použitého osiva, je dobré rozmnožovanie odrezkami.

ROZDELENIE RIZIKOV ROZDELENÍM

Bambusové oddenky sa dajú zberať na jar. Odstráňte pôdu z jednotlivých rastlín a potom oddenku rozrežte na niekoľko častí a uistite sa, že každá odobratá porcia má aspoň jeden výhonok.

Poškodené alebo suché časti odstráňte a posypaný povrch posypte práškovým širokospektrálnym fungicídom.

Potom ich poukladajte do rovnakých častí do kompótu z rašeliny a piesku. Pred zalievaním počkajte niekoľko dní, aby sa rany zahojili, a potom začnite so zavlažovaním, pričom kompost udržiavate mierne vlhký a črepník udržiavajte na ťažko zatienenom mieste pri teplote okolo 18 - 21 ° C.

Asi po 3-4 týždňoch sa začnú objavovať prvé výhonky, čo znamená, že bambus sa zakorenil. V tom okamihu ho odneste na svetlejšie miesto (nie na priame slnko) a keď sú sadenice dostatočne veľké na to, aby sa s nimi dalo manipulovať, presaďte ich do konečného črepníka podľa pokynov pre dospelé rastliny a ako také ich ošetrujte.

ROZMnožovanie podľa semien

Semená bambusu sú zasiate do kompostu tvoreného časťou úrodnej pôdy a časťou hrubého piesku alebo perlitu alebo vemiculitu.

Podnos obsahujúci semená by sa mal uchovávať v tieni, pri teplote okolo 18 ° C a neustále vlhký.

Podnos musí byť pokrytý priehľadnou plastovou fóliou (alebo sklenenou doskou), ktorá zaručí dobrú teplotu a zabráni príliš rýchlemu vysychaniu pôdy. Plastovú fóliu musíte každý deň odstrániť, aby ste skontrolovali vlhkosť pôdy a odstránili kondenzát.

Po vyklíčení semien (zvyčajne asi mesiac) sa plastová fólia odstráni a škatuľa sa presunie do svetlejšej polohy (nie na priame slnko).

Medzi všetkými narodenými rastlinami sa určite nájdu také, ktoré budú menej energické ako ostatné. Identifikujte ich a vylúčte ich týmto spôsobom, aby ste zaručili viac priestoru pre najrobustnejšie rastliny.

Len čo sú sadenice bambusu dostatočne veľké na to, aby sa s nimi dalo manipulovať (asi 15 - 20 cm), presádzajú sa do jednotlivých kvetináčov a zaobchádza sa s nimi ako s dospelými rastlinami.

PARAZITY A CHOROBY

Bambusy nie sú obzvlášť náchylné na choroby.

Veľmi často, na jar a v lete, keď vidíme, že rastlina stráca listy, myslíme si, že je to zlé, pretože v našom podnebí sme zvyknutí vidieť listy na jeseň. Nič viac sa nestalo. U bambusu si musíme uvedomiť, že obnovuje svoj listový aparát presne medzi jarou a začiatkom leta, takže je to práve v období, keď listy obyčajne vidíme rásť, že ich vysycháme a padáme. V každom prípade, ak budeme mať ešte chvíľu trpezlivosti, uvidíme, že staré budú veľmi rýchlo nahradené novými, takže vrcholy v skutočnosti nikdy nezostanú úplne holé (stáva sa to len u veľmi málo druhov).

V každom prípade sú patológie, s ktorými sa možno stretnúť, nasledujúce:

Rastlina zhadzuje listy mimo jari - začiatkom leta

Ak k tomu dôjde, je potrebné skontrolovať stav koreňov a pôdy, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou pôdu zadusí nadmerné zavlažovanie, ktoré spôsobí úplný nedostatok vzduchu na úrovni koreňov.
Opravné prostriedky: Ak je situácia ešte len na začiatku a vy okamžite zasiahnete, upravíte pôdu a necháte ju vyschnúť. Rastlinu možno tiež zachrániť, ale ak prídete neskoro, už nemusíte robiť nič.

Na spodnej strane listov sú hnedé škvrny

Hnedé škvrny na spodnej strane listov by mohli znamenať, že sa nachádzate v prítomnosti košenilej, hnedého a cochineal. Pre istotu sa odporúča použiť lupu a pozorovať seba. Porovnajte ich s fotografiou nižšie. Sú to funkcie, nemôžete pokaziť. Tiež, ak sa ich pokúsite odstrániť nechtom, ľahko sa odlepia.

Lieky: odstráňte ich vatovým tampónom namočeným v alkohole alebo ak je rastlina veľká a črepníková, môžete ju umyť vodou a neutrálnym mydlom veľmi opatrne špongiou, aby ste odstránili parazity, potom musíte rastlinu veľmi dobre opláchnuť, aby vylúčiť všetko mydlo. Pre väčšie rastliny vysadené vonku môžete použiť konkrétne pesticídy dostupné od dobrého škôlkara.

Listy, ktoré začnú žltnúť, sa javia ako škvrnité so žltými a hnedými

Ak listy začnú žltnúť a po týchto prejavoch sa rozpadnú, nadobudnú takmer práškový vzhľad a spadnú. Pri pozornom pozorovaní si môžete všimnúť aj niektoré tenké pavučiny, najmä na spodnej strane listov. S touto symptomatológiou sme veľmi pravdepodobne v prítomnosti útoku červeného pavúka, veľmi nepríjemného a škodlivého roztoča.

Opravné prostriedky: zvýšiť frekvenciu rozprašovania na lístie (nedostatok vlhkosti podporuje ich množenie) a možno, iba v prípade obzvlášť závažných zamorení, použiť konkrétny insekticíd. Ak rastlina nie je zvlášť veľká, môžete tiež vyskúšať čistenie listov, aby ste parazita mechanicky eliminovali pomocou vlhkej a mydlovej vaty. Potom musí byť rastlina veľmi dobre opláchnutá, aby sa z nej odstránilo všetko mydlo.

Prítomnosť malých belavých zvierat na rastline

Ak spozorujete malý bielo-žltkasto-nazelenalý pohyblivý hmyz, takmer určite sa v ňom nachádzate vošky alebo ako sa bežne volajú vši. Pozorujte ich pomocou lupy a porovnajte ich s fotografiou na bočnej strane, sú neprehliadnuteľné, môžete nemýlim sa.

Opravné prostriedky: ošetrite rastlinu špecifickými pesticídmi, ktoré ľahko získa dobrý škôlkar.

TERAPEUTICKÉ VLASTNOSTI

Niektoré druhy bambusu, ako napr Bambusa vulgaris, sa používa v kozmetickom priemysle na výrobu krémov a krémov. Sualinfa v skutočnosti obsahuje aminokyseliny, vitamíny a množstvo minerálnych solí vrátane kremíka. Vďaka svojim vlastnostiam sa preto používa ako zvláčňujúca, osviežujúca a tonizujúca pokožka, zlepšuje tiež odolnosť vlasov a pôsobí ochranne proti vonkajším látkam.

KURIOSITA “

Bambus je rastlina s tisíckami využití. Okrem toho, že je to rastlina neuveriteľnej krásy, nachádza si aj množstvo využití: ako ľudská potrava (najmä v ázijskej kuchyni) a ako zviera ako stavebný materiál; na výrobu papiera, textilu, parkiet (vďaka tomu, že bambusové vlákna sú veľmi dlhé).

Ak chcete začať vyrábať predmety z bambusu že chováte najlepší čas na jeho rozrezanie a následné použitie, je to určite zima (a mnohí sa hádajú s ubúdajúcim mesiacom), pretože v obehu je menšie množstvo šťavy, a preto bude lepšie zachovaná a bude menej chutná hmyzom, ako sú napríklad červy, ktoré by sa v budúcnosti mohli zamerať na vaše artefakty.

Bambus je tiež veľmi dobre známy, pretože sa nachádza v bambusových lesoch strednej a južnej Číny v nadmorskej výške 1 800 - 3 000 metrov. žije panda veľká (Ailuropoda melanoleuca) ktorý sa živí svojimi listami.

Podľa informácií poskytnutých WWF sa panda bohužiaľ považuje za druh s najvyšším rizikom vyhynutia jednak z dôvodu neustáleho ochudobňovania jej prirodzeného prostredia (za posledných 15 rokov poklesla o 50%), jednak z dôvodu pytliactva získať jeho kožu, jednak kvôli nízkej pôrodnosti druhu, jednak kvôli tomu, že bambusy po odkvitnutí často hynú a reforma lesa trvá mnoho rokov. Keď ľudská činnosť nebola taká zdôraznená ako v našom storočí, pre pandy neboli žiadne problémy, pretože sa mohli voľne pohybovať z jednej oblasti do druhej. V súčasnosti však ľudské osídlenie znemožňuje cestovanie.

Dnes sa odhaduje, že existuje menej ako 1 000 jedincov rozdelených do 29 populácií.

JAZYK KVETOV A RASTLÍN

Pozri: «Bambus - jazyk kvetov a rastlín».


Video: rozmarýn lékařský


Komentáre:

 1. Mumi

  Zistil som, že nemáš pravdu. Som si istý. Budeme o tom diskutovať. Píšte do PM, budeme hovoriť.

 2. Mikar

  The blog is just super, everyone would be like that!

 3. Terrelle

  Je pravda, že to bude mať inú predstavu len tak mimochodom

 4. Dahn

  Veľmi užitočný kúsok

 5. Aurel

  Len nedávno sa stal vaším čitateľom a okamžite predplatiteľom. Ďakujem za príspevok.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Predám veľké ovocné stromy nz

Nasledujúci Článok

Chovateľská stanica Vsevolozhsk - elitné semená zemiakov